Odporúčania na organizovanie podujatí šetrných ku klíme a životnému prostrediu
Stiahnuť manuál
Prečo organizovať podujatie šetrné ku klíme a životnému prostrediu?
Organizovanie podujatia akéhokoľvek rozsahu si vyžaduje veľké množstvo vody, energie a materiálov, ktoré vytvárajú odpad a emisie skleníkových plynov. Plánovaním podujatia spôsobom, ktorý je šetrnejší ku klíme a životnému prostrediu, je možné znížiť jeho negatívny vplyv! Je pravda, že neexistuje jediný zázračný recept, ako premeniť festival, konferenciu, športové zápasy alebo iné podujatia na kompletné podujatie šetrné ku klíme a životnému prostrediu. Ale musíte to skúsiť vždy, keď je to možné! Prečo?
Rýchla zmena klímy je problém spôsobený človekom, ktorý sa stal najväčšou výzvou 21. storočia pre nás všetkých. Skleníkové plyny (najmä kyselina uhličitá – CO2) v atmosfére blokujú odraz slnečnej energie späť do vesmíru, tá zostáva na Zemi a zohrieva ju. V dôsledku tohto procesu je ovplyvnená príroda (sucho a lesné požiare, povodne, dostupnosť sladkej vody atď.), vznikajú sociálne hrozby (ohrozenie verejného zdravia, obzvlášť zraniteľné skupiny obyvateľstva), územné hrozby atď.
Preto je každý náš krok, ktorý zohľadňuje vplyv na prírodu a klímu, dôležitým krokom pri zmierňovaní klimatických zmien! Týka sa to aj plánovania a organizovania podujatí, od narodeninovej oslavy v úzkom kruhu priateľov až po veľký verejný hudobný festival. Priemysel podujatí je z hľadiska prírody a klímy špecifický, pretože v ňom možno nájsť rôzne činnosti, pri ktorých vznikajú emisie CO2. Je potrebné udržiavať miesto konania podujatia, vynaložiť elektrickú energiu na osvetlenie, ozvučenie a iné potreby, zabezpečiť stravu, dopravu a ubytovanie.
Nápady, ako zorganizovať podujatie, ktoré je šetrné k prírode a klíme, sa skúmajú, komunikujú a uvádzajú do života už dlhší čas. Takéto postupy sú záväzné pre environmentálne organizácie, organizátorov podujatí a všetky druhy spoločností, ako aj relevantné v mediálnom priestore. Vzhľadom na to sme my, Lotyšská nadácia pre prírodu, v rámci projektu „Game On: Nenechajme klimatické zmeny zvíťaziť!“ V rámci nej sme zozbierali odporúčania na organizáciu podujatia šetrného ku klíme a životnému prostrediu. Vychádzajú tiež z našich skúseností a odborných znalostí. Dúfame, že tieto odporúčania podnietia komplexné zhodnotenie priebehu organizovania podujatí, etáp práce a pomôžu dôkladnejšie sa zamyslieť nad ich priebehom!
Odporúčania sú navrhnuté s ohľadom na potreby a vplyvy outdoorových festivalov. Mnohé z nich však budú užitočné aj pre iné typy podujatí, pretože organizátori koncertov, konferencií, svadieb alebo športových podujatí čelia mnohým výzvam. Odporúčania budú užitočné tak pre organizátorov podujatí, ako aj pre rôzne zainteresované osoby – umelcov, stravovacie zariadenia, obchodníkov, upratovačky, prepravcov osôb, technický personál, majiteľov miest konania podujatí, odborníkov na komunikáciu, sponzorov a obce, na území ktorých sa podujatia konajú.
Starostlivosť o klímu sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi: ak je pre jedného človeka pochopiteľnejšie začať znižovať množstvo odpadu, iný môže začať počítať, ako ušetriť elektrickú energiu. Organizátor podujatia sa môže zamerať na ekologickú dopravnú sieť, ale možno niektorí organizátori podujatí pod holým nebom budú dbať nielen na to, aby neznečisťovali okolie, ale budú sa snažiť priblížiť verejnosti aj miestne prírodné hodnoty. Môžete si vybrať svoj vlastný smer; môžete robiť od všetkého trochu a sústrediť sa na to, čo dokážete!
Hoci organizovanie podujatia je zložitý a viacvrstvový proces, možno rozlíšiť päť hlavných aspektov alebo častí, ktoré je potrebné zohľadniť pri plánovaní a organizovaní: potraviny, odpad, energia a voda, doprava a miesto. Pozývame vás, aby ste sa dozvedeli, prečo je každý z nich dôležitý z hľadiska ochrany prírody a klímy!
Potraviny, ktoré konzumujeme, majú významný vplyv na životné prostredie. Využívanie pôdy a vodných zdrojov je len niekoľko príkladov nášho vplyvu, preto je dôležité uvedomiť si moderné systémy výroby potravín a pri organizovaní podujatí sa snažiť zabezpečiť čo najmenší vplyv na prírodu a klímu. Organizátori majú možnosť ponúknuť návštevníkom a účastníkom ekologickejší výber. Je to príležitosť znížiť množstvo odpadu, ako aj množstvo emisií CO2 a zdrojov spotrebovaných pri výrobe potravín.
Vplyv potravín na životné prostredie súvisí aj so všetkým, čo sa odohralo pred tým, ako sa výrobky dostali na miesto udalosti, a to s pestovaním, obhospodarovaním poľnohospodárskej pôdy (možno v bývalých prírodných oblastiach), hnojením polí, ošetrovaním pesticídmi, prepravou a balením.
Počas podujatia vznikajú rôzne odpady. Podiel a množstvo druhov odpadu závisí od typu, trvania a miesta podujatia. Ak je napríklad na podujatí niekoľko pódií, pri ich stavaní môže vzniknúť veľa odpadu. Odpad je jasne viditeľný, na rozdiel napríklad od emisií CO2, ktoré nie sú viditeľné voľným okom. To je jeden z dôvodov, prečo sa často prvé kroky organizátorov podujatí smerom k ekologickejšiemu podujatiu týkajú zníženia množstva odpadu.
Množstvo odpadu je jednoduchšie znížiť bojom proti príčinám. Menej vecí – menej odpadu!
Energia a voda sú dvaja veľkí hráči v oblasti zdrojov a životného prostredia.
Energia na podujatiach je potrebná nielen na osvetlenie a ozvučenie, ale aj na varenie a skladovanie potravín a nápojov. Natáčanie podujatí a ukladanie, spracovanie a vysielanie videosúborov si tiež vyžaduje energetické zdroje, takže aj keď sa hostia „zúčastnia“ podujatia na diaľku, nikto nezruší spotrebu energie a emisie CO2.
Na druhej strane je voda potrebná na udržanie života, sociálneho a hospodárskeho blahobytu, ochranu a zachovanie ekosystémov. Spotreba vody sa zvyšuje s nárastom svetovej populácie. V niektorých suchých oblastiach sveta je nedostatok vody čoraz výraznejší a ľudia v mnohých častiach sveta už nemajú prístup k čistej pitnej vode. V Lotyšsku obyvatelia nepociťujú nedostatok vody, spotreba vody však súvisí so znižovaním rôznych vplyvov na životné prostredie.
Ak sa podujatie koná vonku, voda sa musí nejakým spôsobom dopraviť, čo znamená náklady na energiu aj prácu. V závislosti od používania sa potom musí poslať na čistenie, ktoré je tiež platenou službou. Vnútorná aj vonkajšia teplá voda sa musí ohrievať, čo si vyžaduje vysokú spotrebu energie. Preto je dôležité, aby sme zbytočne neplytvali vodou – zdrojom, na ktorý vynakladáme energiu, peniaze a nakoniec vytvárame nové emisie CO2. Je to aj otázka etického charakteru – mali by sme niečo používať bezohľadne len preto, že to práve nemáme?
Samozrejme, že nie. Okrem toho súčasná zmena klímy sľubuje aj extrémnejšie výkyvy počasia. Ak je pravdepodobné, že celkové množstvo vody v Lotyšsku bude dostatočné, potom sú veľmi pravdepodobné lokálne obdobia sucha.
Doprava zohráva v spoločnosti dôležitú úlohu, pretože jej dostupnosť a efektívnosť priamo ovplyvňuje kvalitu nášho života. Zároveň však prispieva k zmene klímy, znečisteniu ovzdušia a zaberá veľké plochy pôdy.
Napríklad v roku 2016 pochádzalo 26 % skleníkových plynov vyprodukovaných v Lotyšsku z odvetvia dopravy. 91,3 % bolo spôsobených cestnou dopravou.
Zlaté pravidlo: čím menej sa musíte hýbať, tým lepšie!
Podujatie sa začína nápadom, ktorý by sa chcel zrealizovať. Zvyčajne je ďalším krokom pochopenie, kde by sa to dalo urobiť.
Ideálne miesto konania je z geografického hľadiska také, ktoré je pre väčšinu účastníkov a hostí dostupné pešo, na bicykli alebo verejnou dopravou. Ideálne miesto je také, ktoré je ľahko dostupné pre dodávateľov a predajcov zapojených do podujatia. Ideálne sú energeticky úsporné miestnosti – tie, v ktorých sa teplo okamžite nevyparuje do vzduchu, tie, v ktorých je možné regulovať vykurovanie podľa potreby, tie, v ktorých je osvetlenie zabezpečené LED žiarovkami, tie, v ktorých je šikovne rozmiestnené energeticky úsporné zariadenie triedy A, tie, v ktorých je možné otvoriť okno na vetranie, tie , v ktorých je už denne k dispozícii triedenie odpadu v kontajneroch. Za to, čo sa spotrebuje a vyprodukuje – voda, spotrebované teplo a energia, vyprodukovaný odpad – sa musí platiť osobitne a nie všetko je zahrnuté v cene, pretože práve zvýšenie alebo zníženie účtu môže podnietiť všetky zúčastnené strany k hospodárnejšiemu hospodáreniu.
V skutočnosti sa však môže stať, že budova je moderná a energeticky efektívna, ale nachádza sa na mieste, kam nevedie verejná doprava. Môže sa stať, že na miesto premáva vlak, ale budova je zastaraná, drahá a ťažko vykurovateľná. A keď máte zorganizovať veľké podujatie, môže sa stať, že v krajine existuje len jedno alebo niekoľko miest, kde by sa teoreticky mohlo konať – potom sa ostatné požiadavky stávajú úplne nepodstatnými, pretože je jasné, že nie sú žiadne možnosti.
Ako zorganizovať podujatie šetrné ku klíme a životnému prostrediu?
Pri rozhodovaní o organizácii podujatia šetrného ku klíme a životnému prostrediu musíte najprv zistiť, kto vo vašom tíme bude zodpovedný za uplatňovanie ekologických zásad. Pri malom podujatí môže na dohľad nad všetkým stačiť jedna osoba. V iných situáciách je možné rozdeliť zodpovednosti a poveriť jednu osobu zodpovednú za „ekologizáciu“ potravín, inú za reguláciu tokov odpadu, zatiaľ čo ďalší kolega by mohol zabezpečiť dostatok elektrickej energie a neplytvať ňou.
V priebehu organizovania podujatia a najmä na jeho konci je tiež potrebné merať a zaznamenávať množstvo použitých zdrojov a množstvo vyprodukovaného odpadu – všetky poznámky a výpočty pomôžu nabudúce robiť udržateľnejšie rozhodnutia! Napríklad je možné približne zmerať, koľko CO2 sa „vyprodukuje“ na jedného návštevníka alebo účastníka. Odhadované emisie CO2 pre toto podujatie si môžete vypočítať tu.
Pozývame vás, aby ste začali plánovať organizáciu ekologickejšieho a ku klíme šetrnejšieho podujatia vytvorením kontrolného zoznamu podujatia! Po zadaní parametrov plánovanej udalosti sa zobrazia odporúčania, ktoré by sa mali zohľadniť v každej z piatich hlavných častí udalosti. Môžete si tiež stiahnuť kontrolné zoznamy pre každú časť. Všetky odporúčania nájdete aj v sprievodcovi podujatiami šetrnými ku klíme a životnému prostrediu!