Začínaš s geocachingom?
Prečítaj si nášho sprievodcu krok za krokom
Čo je geocaching?
Geocaching je hľadanie pokladu, skrýše, tzv. kešky (z anglického cache, geocache) pomocou GPS-ka. Keška je ukrytá na súradnicami presne určenom mieste.
Čo je keška?
Keška je schránka rôznej veľkosti. Každá keška obsahuje zápisník, tzv. logbook, okrem logbooku býva v keške často pero alebo ceruzka (tie prosím neberte) a drobné predmety na výmenu, ktoré tu nechávajú kešeri. Každá keška má svoj unikátny GC kód. Tiež v keškách nájdete drevené kolieska / mince, tzv. SWG-čka (Slovak Wooden Coin). Tieto si môžete smelo zobrať na pamiatku!
Čo je to travel bug?
V keškách sa často nachádzajú aj tzv. travel bugy (TB) – sú to predmety s unikátnym kódom, ktoré putujú po svete z kešky do kešky. Pomocou tohto kódu vieme odsledovať cez web putovanie konkrétneho travel bugu. Travel bugy si nenechávajte, ale ich posuňte do ďalšej kešky. Travel bugom hry ClimateQuest je lastovička udržateľnosti.
Ako hrať geocaching
Na hranie geokešingu nám stačí telefón so zabudovaným GPS.
Krok 1. Na stránke www.geocaching.com si vytvorím užívateľský profil, kde si zvolím svoju prezývku. Sú dva typy členstva, Basic a Premium, ktoré je platené. Kešky si vytipujem dopredu cez online mapu.
Krok 2: Do mobilu si stiahnem aplikáciu – odporúčame C:Geo
Krok 3: Stiahnem si do aplikácie offline vektorové mapy a kešky pre danú lokalitu, kam sa chystám.
Typy kešiek, veľkosť, obtiažnosť, terén
V hre ClimateQuest stretnete 2 typy kešiek
Tradička (označená v mape zelenou ikonkou) – najbežnejší a najjednoduchší typ kešky. Tradička sa nachádza rovno na uvedených súradniciach. Pri jej hľadaní stačí pomocou aplikácie priamo sledovať súradnice kešky.
Letterbox (označená v mape ikonkou s obálkou) – Na nájdenie skrýše letterbox musíte splniť úlohy popísané v listingu. Často má listing formu príbehu, ktorý vás pri pozornom čítaní privedie na rozlúštenie súradníc, kde je keška ukrytá.
Poznámka: pred tým, než vyrazím hľadať kešky si na stránke www.geocaching.com pozriem hodnotenie náročnosti terénu a skontrolujem veľkosť kešky, ktorá mi napovie, akú veľkú alebo malú skrýšu budem hľadať. Existujú „nano“ kešky o veľkosti malej magnetky, ale občas sa dajú nájsť aj „large“ kešky typu lodný kontajner.
Pravidlá kešerov
Pravidlo 1. V teréne sa snažím pôsobiť počas hľadania nenápadne, aby sa miesto úkrytu neprezradilo a keška nebola zničená alebo ukradnutá. Nekešerov voláme „muglovia“, takže sa snažím, aby ma muglovia nevideli.
Pravidlo 2. Keď kešku nájdem, tak do logbooku uvediem dátum a svoju geocachingovú prezývku.
Pravidlo 3. Ak si z kešky niečo beriem, tak vkladám predmet približne rovnakej hodnoty.
Pravidlo 4. Po nájdení kešku vrátim na miesto a zamaskujem tak, ako bola.
Pravidlo 5. Nájdenú kešku si zalogujem aj cez svoje konto
www.geocaching.com.